24.04.2023

Proč nepodcenit součinitel prostupu tepla?

Proč nepodcenit součinitel prostupu tepla?

Na hodinách fyziky byste se dozvěděli, že součinitel prostupu tepla je veličina, která vyjadřuje, kolik energie projde skrze danou konstrukci určitých rozměrů, pokud bude v sousedních prostorách teplotní rozdíl. Při výběru ho najdete pod značkou U a výsledná hodnota se udává v jednotce W/m2K, tedy watt na metr čtvereční a kelvin.

 V praxi jednoduše znamená, že čím je daná hodnota menší, tím méně tepla unikne. Výrobky s malým U mají více termoizolace a často i několikanásobné těsnění. Zní to poněkud zvláštně, že ano? Mějte však na paměti, že bez dostatečné izolace Vám skrze zakoupený produkt bude unikat velké množství tepla a budete tak topit, jak se říká, pánu Bohu do oken. A protože vytápění prostor je poměrně nákladnou záležitostí, můžete díky kvalitní termoizolaci z dlouhodobého hlediska mnohonásobně ušetřit, nehledě na pozitivní ekologický přínos.

Řádně těsnící výrobky bývají zpravidla o něco dražší, ale je to investice, která se Vám rozhodně vrátí.Připlaťte si a ušetřete. Pro lepší srozumitelnost jsme si pro Vás připravili přehlednou tabulku, díky které se jednoduše zorientujete v nejčastějších hodnotách součinitele prostupu tepla s ohledem na doporučená místa použití.

Štítky článků

Půdní schody